Jakie skanery kodów kreskowych są dostępne na rynku i co oferują?

Skanery kodów kreskowych to chyba najliczniejsza grupa urządzeń, jakie są zaliczane do grona technologii auto id (służących do automatycznej identyfikacji danych). W ofertach dystrybutorów i producentów można obecnie znaleźć mnóstwo modeli zapewniających szybkie i wygodne rejestrowanie informacji. Co więcej, czytniki kodów kreskowych występują w wielu różnych konfiguracjach. Współcześnie takie urządzenia są nawet dzielone na kilka kategorii. Jakich konkretnie? I co oferuje dany rodzaj skanera kodów kreskowych?

Czytniki przewodowe i bezprzewodowe

Zacznijmy może od podstawowego podziału, z jakim można się spotkać przy przeglądaniu ofert producentów i dystrybutorów technologii auto id. Chodzi oczywiście o rozróżnienie na czytniki kodów kreskowych, które łączą się z innymi urządzeniami przewodowo lub bezprzewodowo. Wybór pomiędzy jednymi a drugimi to często pierwszy krok przy poszukiwaniu odpowiedniego skanera dla firmy. Co w takim razie warto wiedzieć o obydwu typach czytników?

Urządzenia przewodowe mogą obsługiwać różne porty komunikacyjne. Najczęściej stosuje się w nich złącza typu RS-232, USB lub PS/2. A niekiedy nawet dany model posiada tzw. multi-interfejs komunikacyjny i obsługuje wszystkie wspomniane standardy. Dlaczego jednak jest to w ogóle ważne? Ponieważ zamówiony czytnik będzie trzeba podłączyć do innego urządzenia w firmie, np. do komputera lub kasy fiskalnej. I kluczowa jest wtedy zgodność w zakresie obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych. Natomiast w skanerach bezprzewodowych jest to, teoretycznie, prostsze. Tutaj bowiem łączność będzie odbywała się przez Bluetooth. Taki interfejs obsługuje większość czytników, które nie wymagają żadnych kabli do przesyłania danych. I urządzenie „po drugiej stronie” (kasa, komputer) również musi obsługiwać komunikację Bluetooth.

Modele działające ręcznie lub prezentacyjnie

Kolejny podział, z jakim można się spotkać, dotyczy sposobu wyzwalania odczytu kodów kreskowych. Mianowicie, często wyróżnia się 2 typy modeli – ręczne (manualne) oraz stacjonarne (prezentacyjne). W pierwszych odczyt następuje każdorazowo po wcelowaniu wzoru skanującego w kod kreskowy i wciśnięciu tzw. przycisku wyzwalającego, a w drugich automatycznie, po znalezieniu się obsługiwanego symbolu w obszarze skanowania.

Dodatkowo warto jeszcze wspomnieć o dwóch kwestiach. Po pierwsze, wiele czytników ręcznych oferuje też działanie w trybie automatycznym. A konkretnie jest to możliwe po umieszczeniu urządzenia w jego podstawce. Zmiana trybu skanowania zazwyczaj następuje wtedy samoistnie. Po drugie, do czytników prezentacyjnych (stacjonarnych) zalicza się także modele, które można wbudować w stanowisko pracy, np. w ladę kasjerską albo blat. Co więcej, takie skanery oferują też niekiedy integrację z wagą elektroniczną. Wówczas obydwa urządzenia zostają wbudowane w tym samym miejscu.

Komentarz do “Jakie skanery kodów kreskowych są dostępne na rynku i co oferują?

  • 16 lutego, 2022 o 3:34 pm
    Permalink

    w skanerach kodów kreskowych ciekawe jest to, że standardowe podejście, np. odnośnie konstrukcji może być mylące. dla przykładu, zwykło się mówić, że te najmniejsze urządzenia sprzedażowe są najwygodniejsze w obsłudze, najpraktyczniejsze. podczas gdy sam znam wiele przypadków, gdzie to właśnie te większe technologie – ale do zabudowy w boksie kasowym – okazały się najskuteczniejsze i najbardziej komfortowe. na czytniki kodów trzeba spojrzeć szerzej, ale to fajnie, że oferują one naprawdę różne rozwiązania.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *