Z każdym miesiącem pojawia się coraz więcej informacji na temat przygotowywanych regulacji prawnych, które w istotnym stopniu zmienią obraz dzisiejszej branży fiskalnej. Dowiadujemy się o rozwiązaniach ważnych zarówno dla organów skarbowych, jak i przedsiębiorców oraz ich klientów. Niemniej, w sferze niepewności podatników wciąż pozostaje jedna kwestia: jakie koszty będą oni musieli ponieść w zamian za unowocześnienie obrotu gospodarczego?
Komunikacja kas online z centralnym repozytorium
Fiskalna rewolucja, jaką nieraz są nazywane nadchodzące zmiany, wynika z projektu Rozporządzenia Ministra Finansów i Rozwoju, które wejdzie w życie na początku 2018 roku. Czego miałby dotyczyć ten akt prawny? Zwłaszcza zastosowania nowoczesnego systemu fiskalizacji, w ramach którego w przyszłości będą działać wszystkie, stosowane przez polskie przedsiębiorstwa urządzenia rejestrujące. Chodzi o stałą, automatyczną transmisję danych o ewidencjonowanym obrocie – z kas online do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, odbywającą się przez internet. Poza tym, nowe urządzenia rejestrujące zagwarantują współpracę z terminalami do kart płatniczych oraz możliwość wystawienia e-paragonu (czyli dokumentu w formie elektronicznej, pozwalającej choćby na przechowywanie dowodu zakupu na koncie poczty e-mail klienta).
Wymiana urządzenia czy kasa Online Ready?
Rozwiązania, o których mowa w projekcie Rozporządzenia, siłą rzeczy sprawią, że dotychczas stosowane urządzenia fiskalne nie spełnią przyszłych warunków technicznych. W podobnym przypadku, przedsiębiorców czeka po prostu wymiana obecnych modeli na te dostosowane do systemu online. Nie musi to jednak odbyć się wtedy, gdy zacznie funkcjonować Rozporządzenie. Podatnicy będą mieli na to czas do wygaśnięcia homologacji użytkowanych przez nich jak dotąd technologii. Ci zaś, którzy w najbliższym okresie powinni zakupić kasę rejestrującą, mogą wybrać model typu Online Ready – czyli taki, który będzie później wymagał jedynie modernizacji, dopasowania do obowiązujących przepisów.
Kasy rejestrujące online – ile mogą kosztować?
To raczej kluczowe pytanie, jakie zadają sobie przedsiębiorcy. Trudno zresztą jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Online’owe urządzenia rejestrujące będą odznaczały się zdecydowanie bogatszą funkcjonalnością oraz szerszymi możliwościami – a ich obecność musi pociągnąć za sobą pewne koszty. Z drugiej strony, mówimy o pewnych standardach technologii sprzedaży, nadanych z góry i wymaganych przez prawo – dlatego zdecydowanie wyższy wydatek mógłby okazać się problematyczny w przypadku różnego rodzaju działalności. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że ceny kas fiskalnych online będą nieznacznie wyższe albo wręcz bliskie obecnym. Tymczasem podatnicy dokonujący zakupu pierwszego urządzenia rejestrującego – a także być może ci, którzy zdecydują się na wcześniejszą wymianę technologii – mogą liczyć na odpowiednią ulgę: zwrot do 90% wydanej kwoty (jednak nie więcej, niż 700 zł). Jeśli zaś chodzi o modele z certyfikatem Online Ready, te są już dostępne na rynku – sprawdź cenę kasy fiskalnej online!
naszczęście ja jestem w sytuacji, że mogę zakupić urządzenie on-line ready, więc tak czy siak – liczę na mniejsze koszty