Kilka słów o elektronicznych paragonach i kasach gotowych na online

Rewolucyjne zmiany w sposobie prowadzenia ewidencji, do których dojdzie już na początku 2018 roku, umożliwią przedsiębiorcą m.in. realizowanie i przesyłanie elektronicznych paragonów. Co więcej, regulacje prawne, zapowiedziane już przez polskiego ustawodawcę, wymuszą na podatnika dostosowanie technologii sprzedaży do nowych wymogów technicznych.

E-paragony od 2018 roku

Informacje na temat elektronicznych paragonów czerpiemy z pewnego źródła. A jest nim projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kryteriów oraz wymogów technicznych, którym będą odpowiadały kasy fiskalne online. To właśnie wspomniany dokument wyjaśnia większość zmian w 2018 roku – także tych związanych z realizowaniem e-paragonów.

Nowe regulacje mówią wprost, że przedsiębiorcy korzystający z kas online nadal będą musieli drukować papierowe dowody sprzedaży dla klientów. „Tradycyjne” paragony fiskalne pozostaną podstawową formą prowadzenia ewidencji. Jednakże, od 2018 roku konsumenci będą mogli prosić sprzedawców, którzy posiadają urządzenie online, o zrealizowanie i wysłanie dokumentu w formie elektronicznej. I właśnie wtedy podatnik zostanie zobligowany do zrealizowania tego zadania. Następnie e-paragon trafi do klienta – za pośrednictwem systemu dystrybucji tych dowodów sprzedaży, np. na adres poczty elektronicznej.

Dostosowywanie kas do nowych wymogów

Obowiązek realizowania paragonów elektronicznych, na życzenie klientów, to jedno z podstawowych założeń systemu kas fiskalnych online. Dlatego też ustawodawca przywiązuje dużą wagę do tego, aby w przyszłości wszyscy podatnicy mogli „wystawiać” dowody sprzedaży także w formie cyfrowej. W rezultacie, nowe przepisy zobligują przedsiębiorców do dostosowania używanych technologii sprzedaży do zmian w wymogach technicznych. W praktyce będzie to oznaczało konieczność wymiany kasy rejestrującej – na model posiadający niezbędne funkcjonalności. Już dziś wiadomo jednak, że da się uniknąć zastąpienia „starego” urządzenia. W tym celu trzeba zacząć korzystać z kasy rejestrującej online ready.

Urządzenia online ready są już w sprzedaży

Od kilku miesięcy na polskim rynku technologii sprzedaży dostępne są kasy fiskalne, które posiadają certyfikat Online Ready. Z listą tych modeli można się zapoznać na stronie www.pckf.pl. Pytanie jednak, na czym konkretnie polega gotowość na pracę w nowym systemie fiskalizacji?

Kasy Online Ready nie posiadają obecnie rozwiązań technologicznych, które zostaną wprowadzone w 2018 roku. Niemniej, w przyszłości, w odpowiednim momencie, będzie można je wyposażyć w dodatkowe funkcjonalności, m.in. w te służące do realizowanie i wysyłania e-paragonów fiskalnych. Modernizacja urządzenia wymusi oczywiście pewien wydatek. Ale będzie on na pewno zdecydowanie niższy, niż koszt zakupu kolejnego modelu.

Komentarz do “Kilka słów o elektronicznych paragonach i kasach gotowych na online

  • 19 lipca, 2017 o 5:49 pm
    Permalink

    Zastanawiam się, czy rzeczywiście elektroniczne paragony będą tak honorowane, jak zwykłe, papierowe, np. przy reklamacji lub zwrocie…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *