Ustawowa ulga w czasach online – za pierwszą kasę lub wymianę urządzenia

Przepisy dotyczące ustawowej ulgi za kasę fiskalną zostały w znacznym stopniu zmienione w maju 2019 roku. I chociaż od wprowadzenia wspomnianych regulacji minęło już trochę czasu, nadal jest to ważny temat dla przedsiębiorcy, który planuje wdrożenie urządzenia rejestrującego sprzedaż w swojej firmie. Dlatego też w dzisiejszym wpisie postanowiliśmy przypomnieć, na czym konkretnie polega refundacja za instalację kasy fiskalnej oraz kto i w jakich okolicznościach może z niej skorzystać.

Refundowane są wyłącznie kasy online, ale w 2 przypadkach

Zacznijmy może od zmian, które zostały wprowadzone w maju 2019 roku. Nowelizacja ustawy o VAT i odrębne Rozporządzenie Ministra Finansów sprawiły wtedy, że częściowo refundowane są wyłącznie urządzenia fiskalne online (kasy, drukarki, kasoterminale). Przedsiębiorca może więc otrzymać ulgę tylko wtedy, gdy zdecyduje się na wdrożenie i stosowanie technologii sprzedaży, która zapewnia m.in. transmitowanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Co więcej, ulga przysługuje podatnikowi w 2 przypadkach.

Po pierwsze, przedsiębiorca może starać się o refundację za kasę rejestrującą w sytuacji, gdy zainstalował w swojej firmie pierwsze urządzenie fiskalne. Musi to być, rzecz jasna, model typu online (współpracujący z CRK). Po drugie, ulga przysługuje też podatnikom, którzy we wspomnianej nowelizacji ustawy o VAT zostali zobowiązani do wymiany dotychczasowego urządzenia fiskalnego. Mowa więc o przedsiębiorcach zobligowanych do wcześniejszego wdrożenia kas rejestrujących online, np. o właścicielach salonów kosmetycznych i fryzjerskich, kancelarii prawnych czy prywatnych gabinetów lekarskich i stomatologicznych.

Maksymalnie 700 zł refundacji – odliczenie lub zwrot na konto

W obydwu przypadkach – przy instalacji pierwszego urządzenia fiskalnego online w firmie lub obowiązkowej wymianie kasy offline na online – ustawowa ulga wynosi do 90% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 700 zł. Biorąc jednak pod uwagę aktualne ceny omawianych technologii sprzedaży, można przyjąć, że w zdecydowanej większości przypadków refundacja części wydatku jest równa wspomnianej kwocie.

A w jaki sposób można skorzystać z refundacji kosztów wynikających z zakupu kasy online? Tutaj mamy już do czynienia z podziałem na 2 grupy przedsiębiorców – płatników VAT oraz podmioty zwolnione z VAT lub świadczące wyłącznie usługi zwolnione. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, „watowcom” przysługuje odliczenie właściwej kwoty ulgi w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym rozpoczęto stosowanie kasy rejestrującej online (lub za okres późniejszy).

Natomiast zupełnie inaczej przebiega to w przypadku drugiej grupy przedsiębiorców. Podmioty zwolnione z VAT lub świadczące wyłącznie usługi zwolnione mogą ubiegać się o zwrot części wydatku (maksymalnie 700 zł) bezpośrednio na swoje konto firmowe w banku. W tym celu należy złożyć wniosek do właściwego Urzędu Skarbowego, który, po pozytywnym rozpatrzeniu dokumentu, przeleje ustawową ulgę na wskazany rachunek. US ma na to czas do 25. dnia kolejnego miesiąca, licząc od miesiąca, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o refundację części wydatku na kasę fiskalną online.

Komentarz do “Ustawowa ulga w czasach online – za pierwszą kasę lub wymianę urządzenia

  • 26 lutego, 2021 o 8:10 pm
    Permalink

    mnie właśnie czeka obowiązek wymiany dotychczasowego urządzenia na kasę fiskalną online (już nawet mam upatrzony model). cieszę się, że skoro już muszę to zrobić, to będę mógł skorzystać z ustawowej ulgi, bo jednak bądź co bądź mógłbym normalnie jeszcze z tamtego urządzenia korzystać

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *