Chcesz kupić urządzenie online? Pamiętaj o procedurach instalacyjnych!

W ostatnim wpisie poświęciliśmy uwagę jednemu z urządzeń fiskalnych nowego typu. Elzab Mera Online to bez wątpienia wysokiej klasy technologia sprzedaży. A wracamy do niej, aby podkreślić, z czym wiąże się instalacja takiego urządzenia w firmie. Wdrożeniu kasy bądź drukarki online towarzyszą bowiem z zupełnie inne wymogi i procedury, niż w przypadku dotychczasowych technologii sprzedaży – modeli z kopią papierową oraz elektroniczną. I zdecydowanie warto o tym wiedzieć jeszcze przed zakupem urządzenia rejestrującego nowego typu!

Niezbędne połączenie z internetem – już podczas fiskalizacji kasy!

Cechą charakterystyczną każdego urządzenia fiskalnego online jest współpraca z Centralnym Repozytorium Kas. Pisząc wprost, przy wyborze takiej kasy lub drukarki trzeba się liczyć z tym, że jednym z obowiązków przedsiębiorcy będzie zapewnienie komunikacji z CRK. I co najważniejsze, łączność z Centralnym Repozytorium Kas musi być dostępna już w momencie fiskalizowania urządzenia online przez serwisanta. Wtedy bowiem model uruchamiany w trybie fiskalnym trafia do rejestru CRK oraz otrzymuje indywidualny numer ewidencyjny. Ponadto, Centralne Repozytorium Kas wysyła wówczas harmonogram transmisji danych.

W zależności od funkcjonalności danego modelu i infrastruktury obecnej w konkretnej działalności gospodarczej, komunikacja z CRK może się odbywać np. po podłączeniu kasy lub drukarki do sieci LAN lub przez GSM (modem) bądź Wi-Fi. I warto z całą mocą podkreślić, że bez nawiązania połączenia z CRK nie da się przeprowadzić fiskalizacji! Innymi słowy, przy zamawianiu urządzenia online trzeba koniecznie uwzględnić te kwestie i poinformować o nich dystrybutora technologii sprzedaży.

Zawiadomienia do US – konieczne czy nie?

Dotychczasowa procedura wdrożenia kasy, występująca w przypadku urządzeń z kopią papierową i elektroniczną, nie należała, mówiąc delikatnie, do najprostszych. Przedsiębiorca musiał m.in. złożyć 2 zawiadomienia do właściwego Urzędu Skarbowego – przedinstalacyjne i poinstalacyjne. Oraz dopilnować terminu fiskalizacji. Oraz poczekać, aż otrzyma od US numer ewidencyjny (w osobnym liście). Kasy i drukarki rejestrujące online zdecydowanie uprościły wszystkie procedury.

W przypadku urządzeń fiskalnych nowego typu nie trzeba składać ani zawiadomienia przedinstalacyjnego, ani poinstalacyjnego. Obrazowo można to określić w ten sposób, że kasy i drukarki online same zgłaszają się do właściwego Urzędu Skarbowego – za pośrednictwem Centralnego Repozytorium Kas. Ponadto, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, przedsiębiorca otrzymuje numer ewidencyjny, przypisany do urządzenia, już w chwili fiskalizacji. I może od razu nanieść ten kod na obudowę zainstalowanego modelu (w trwały sposób, w widocznym miejscu).

Komentarz do “Chcesz kupić urządzenie online? Pamiętaj o procedurach instalacyjnych!

  • 22 września, 2019 o 7:47 pm
    Permalink

    Zwięzły, ale przydatny artykuł, myślę, że przyda się wielu podatnikom, teraz zwłaszcza tym zobowiązanym do wcześniejszej instalacji urządzeń fiskalnych online. Sam przymierzam się do tej procedury, więc te informacje przydały się. Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *