Płatności elektroniczne towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Coraz częściej decydujemy się właśnie na taką formę sfinalizowania transakcji – i nie dotyczy to wyłącznie zakupów za wysokie kwoty. Pamiętajmy jednak o tym, że przedsiębiorca, który chce zacząć oferować swoim klientom akceptowanie e-płatności, stoi przed nie lada wyzwaniem. Musi najpierw m.in. zdecydować się na konkretny rodzaj urządzenia. A do wyboru są zarówno „tradycyjne” terminale POS, jak i technologie typu mPOS czy nawet kasoterminale.
Terminal płatniczy POS, czyli „tradycyjne” rozwiązanie
Zacznijmy od najbardziej rozpowszechnionego rozwiązania, czyli urządzenia typu POS. Pisząc w dużym uproszczeniu, to niezależny terminal płatniczy, który może występować w różnych wariantach technologicznych, np. wraz z podłączonym PIN padem. Niemniej, takie urządzenie zapewnia często m.in. współpracę z wieloma modelami kas fiskalnych. Natomiast po połączeniu obydwu technologii sprzedaży można znacznie zautomatyzować proces przyjmowania e-płatności oraz rejestrowania transakcji. Przy wyborze terminala typu POS warto jednak pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków będzie to równoznaczne z dzierżawą urządzenia i dodatkowym abonamentem. Zazwyczaj takiej technologii nie da się kupić na własność.
Urządzenie typu mPOS, które współpracuje np. ze smartfonem
Literka „m” w nazwie mPOS służy nie tylko podkreśleniu niewielkich gabarytów oraz mobilności. Warto pamiętać, że taki terminal płatniczy, w odróżnieniu od modelu typu POS, nie pracuje samodzielnie. Jego funkcjonalność wykorzystamy dopiero przy użyciu aplikacji, którą należy zainstalować na smartfonie bądź tablecie. Za pośrednictwem takiego oprogramowania można m.in. wprowadzić kwotę, którą klient zapłaci kartą bądź telefonem. Niemniej, wielu dostawców oferuje zakup terminala typu mPOS na własność. Wdrożenie takiej technologii często nie wiąże się więc z dodatkowym abonamentem za wynajem.
Kasoterminal – kilka technologii w jednej obudowie
Na koniec zostawiliśmy najbardziej zaawansowane technicznie rozwiązanie, które prezentujemy w tym artykule. W przypadku kasoterminala mamy bowiem do czynienia z połączeniem (dosłownym!) kilku różnych technologii: urządzenia fiskalnego, terminala płatniczego oraz aplikacji do zarządzania e-płatnościami i rejestrowaniem obrotu (czyli samą sprzedażą). Wdrożenie takiego rozwiązania niewątpliwie ułatwia kilka kwestii. Unikamy m.in. ewentualnych problemów z kompatybilnością poszczególnych elementów systemu sprzedaży. Tutaj wszystko jest zintegrowane w jednej obudowie i w pełni zgodne ze sobą.
Czy więc kasoterminal jest rozwiązaniem idealnym? I tak, i nie. To bardzo ciekawa propozycja dla przedsiębiorcy, który potrzebuje zarówno urządzenia fiskalnego, jak i terminala płatniczego. Co innego jednak w przypadku podatnika korzystającego już z kasy rejestrującej. Innymi słowy, jeśli przedsiębiorca poszukuje wyłącznie terminala płatniczego, który ma współpracować z obecnym urządzeniem fiskalnym, warto rozważyć omówione wcześniej POS-y. Z kolei przy pracy mobilnej idealnie sprawdzi się mały mPOS z aplikacją na smartfony i tablety.
fajnie że jest tyle rozwiązań technologicznych, dotyczących elektronicznych płatności. bo jedno jest pewne: stały się praktycznie standardem w naszych czasach. tak jak obserwuje to dzisiaj rzadko kto ma przy sobie gotówkę :O