Czy szalka ważąca może skutecznie zastąpić wagę elektroniczną?

System sprzedaży może się składać z wielu różnorodnych elementów. Jego podstawowym ogniwem jest oczywiście kasa lub drukarka rejestrująca, lecz tak naprawdę na komfort pracy mają wpływ wszystkie wykorzystywane urządzenia peryferyjne. Często jednym z istotnych elementów rozwiązania systemowego jest waga elektroniczna. Jej wybór również bywa poważnym wyzwaniem dla przedsiębiorcy. A od pewnego czasu na rynku dostępna jest dodatkowa opcja – kasa fiskalna zintegrowana z szalką ważącą. Dziś przyjrzymy się urządzeniom, które oferują właśnie taką funkcjonalność.

kasjerweb-pl-artykul-revo-szalka

Kompleksowa integracja 2 elementów systemu sprzedaży

Koncepcja kasy fiskalnej, którą można w kompleksowy sposób zintegrować z szalką ważącą, pojawiła się wraz z premierą Posnet Revo. Przypomnijmy, że urządzenie pojawiło się na rynku w 2015 roku. Jednakże, obecnie szalkę można dołączyć także do 2 innych modeli oferowanych przez tego producenta: Neo XL EJ oraz Ergo. Warto jednak w bardziej szczegółowy sposób odpowiedzieć na pytanie, na czym polega ta integracja i co przedsiębiorca może na niej zyskać?

Podstawową zaletą połączenia obydwu urządzeń jest fakt, że zarówno rejestrowanie obrotu, jak i przeprowadzanie pomiarów masy, odbywa się za pomocą tego samego interfejsu użytkownika. Wszystkie operacje wykonuje się po prostu przy użyciu klawiatury i ekranu kasy rejestrującej. Przykładowo: za pomocą klawiszy dostępnych w Revo można korzystać z funkcji zerowania szalki oraz tarowania. Co więcej, połączenie 2 elementów systemu sprawia, że nie trzeba stosować dodatkowego zasilacza wagi. A to zawsze mniej poskręcanych kabli, więc i większy komfort wykonywania obowiązków przy stanowisku sprzedaży.

Jakimi parametrami użytkowymi charakteryzuje się sama szalka ważąca? Można powiedzieć, że to standardowe rozwiązanie technologiczne. Urządzenie obsługuje produkty o maksymalnej masie 15 kg, z dokładnością do 5 g. Dzięki temu szalka bez problemu radzi sobie nie tylko z lżejszymi, ale także cięższymi elementami asortymentu.

Urządzenia fiskalne z funkcją kasowagi

Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na zakup urządzenia fiskalnego zintegrowanego z szalką ważącą, powinien również zdawać sobie sprawę z tego, jakie możliwości posiada sama kasa. Tak jak już wspomnieliśmy, aktualnie 3 modele marki Posnet oferują takie rozwiązanie technologiczne. Poniżej prezentujemy najważniejsze cechy Ergo, Revo oraz Neo XL EJ.

1. Posnet Ergo

Posnet Ergo

W tym zestawieniu to zdecydowanie najmłodsza kasa fiskalna. Posnet Ergo jest bowiem pierwszą premierą na rynku technologii sprzedaży w 2016 roku. To także zdecydowanie najmniejsze urządzenie, które można obecnie zintegrować z szalką ważącą. Jednakże, w tym przypadku niewielkie gabaryty mogą być mylące. Model Ergo posiada moduł elektronicznej kopii paragonów, pozwala na zdefiniowanie 27 klawiszy funkcyjnych oraz oferuje bezprzewodową wymianę danych z innymi elementami systemu. Ponadto, urządzenie jest dostępne z wybraną wielkością bazy towarowej – 4 000, 6 000 lub 8 000 PLU – a przedsiębiorca ma możliwość zwiększenia pojemności kasy również w trakcie jej użytkowania.

Na tej stronie internetowej można sprawdzić dodatkowe informacje o Posnet Ergo.

2. Posnet Revo

Posnet Revo

Posnet Revo zasłynęła przede wszystkim tym, że jako pierwsza kasa fiskalna umożliwiła integrację z szalką ważącą. W urządzeniu tym można jednak dostrzec więcej przełomowych rozwiązań. Po pierwsze, Revo posiada mechanizm drukujący, który wystawia paragony fiskalne bezpośrednio w kierunku klienta. Dzięki temu kasa automatyzuje proces wydawania tych dokumentów. Po drugie, urządzenie jest dostępne w aż 6 wariantach kolorystycznych – śnieżna biel, limonkowa zieleń, słoneczny żółty, błękit oceanu, ognista czerwień i elegancki fiolet. Do dziś żadna inna kasa nie może się tym pochwalić. Wśród wielu funkcji Posnet Revo warto jeszcze wymienić: błyskawiczny wydruk paragonów, moduł elektronicznej kopi paragonów, programowalną klawiaturę oraz różne wersje interfejsów komunikacyjnych.

Na tej stronie internetowej można sprawdzić dodatkowe informacje o Posnet Revo.

3. Posnet Neo XL EJ

Posnet Neo XL EJ

Już na początku należy zaznaczyć, że Neo XL EJ to systemowa kasa fiskalna. W związku z tym, zapewnia zdefiniowanie zdecydowanie największej bazy towarowej (wśród omawianych tu urządzeń). Model marki Posnet można dodatkowo dostosować pod tym względem do potrzeb przedsiębiorstwa. Wystarczy wybrać wariant pojemności – 30 000 lub 60 000 PLU. Kasa znajduje więc zastosowanie także w działalnościach gospodarczych, które oferują bardzo dużo produktów oraz usług. Ponadto, urządzenie wykorzystuje długie rolki papieru termicznego (100 metrów), a jego rozbudowana klawiatura pozwala na korzystanie z 104 skrótów klawiszowych. Uwaga: trzeba mieć na uwadze, że Posnet Neo XL EJ to zdecydowania największa kasa w tym zestawieniu.

Na tej stronie internetowej można sprawdzić dodatkowe informacje o Posnet Neo XL EJ.

Zamiast tradycyjnej wagi elektronicznej?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, które zostało postawione w tytule tego wpisu. Z jednej strony połączenie szalki ważącej i kasy fiskalnej daje wiele korzyści, natomiast z drugiej – niesie za sobą pewne ograniczenia. Nie da się np. zastąpić w ten sposób wagi elektronicznej, która pozwala na wystawianie etykiet. Jeśli przedsiębiorca potrzebuje urządzenia z mechanizmem drukującym, sama funkcja kasowagi na niewiele się zda. Można oczywiście zdecydować się wtedy na zakup dodatkowego rozwiązania, czyli drukarki etykiet. Nie w każdym przypadku będzie to jednak korzystne finansowo.

Jeśli jednak mówimy o zastąpieniu wag prostych lub kalkulacyjnych, urządzenie fiskalne połączone z szalką ważącą może być naprawdę kuszącą alternatywą. W najbliższym czasie zapewne przekonamy się, na którą z dostępnych propozycji przedsiębiorcy będą decydowali się częściej.

4 thoughts on “Czy szalka ważąca może skutecznie zastąpić wagę elektroniczną?

 • 19 lutego, 2016 o 6:37 pm
  Permalink

  Ale ten czas leci. Co roku coś nowego. Dopiero co człowiek kupił jedno a po głowie chodzi mu już drugie 🙂

  Odpowiedz
 • 21 lutego, 2016 o 12:20 pm
  Permalink

  ten ergo to się dobrze zapowiada. niepozorny sprzęcik

  Odpowiedz
 • 4 marca, 2016 o 8:10 pm
  Permalink

  waga to jedno, ale ważne, do CZEGO przywiązuje się wage 😛 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *