Jak kasy fiskalne komunikują się ze światem?

Nie tylko eksperci z branży fiskalnej wiedzą o tym, że kasa rejestrująca, w przeciwieństwie do drukarki, jest urządzeniem całkowicie samodzielnym. W praktyce oznacza to, iż pozwala ona na rejestrowanie obrotu bez konieczności wdrożenia całego systemu sprzedaży. Jednakże, w dzisiejszych czasach często zdarza się tak, że sama kasa nie wystarczy do kompleksowego obsługiwania klientów. W firmie trzeba wdrożyć również urządzenia peryferyjne, np. czytnik kodów kreskowych lub wagę elektroniczną. W takich okolicznościach ogromne znaczenie mają możliwości komunikacyjne wybranej kasy rejestrującej.

kasjerweb-pl-artykul-ergo

Im więcej interfejsów komunikacyjnych, tym lepiej

Wszystkie dostępne na polskim rynku kasy fiskalne pozwalają na współpracę z innymi urządzeniami. Poszczególne modele oferują jednak różne możliwości w tym zakresie. Część kas może wymieniać dane z jednym urządzeniem, inne z dwoma, a te najbardziej zaawansowane technologicznie – nawet z kilkoma elementami systemu sprzedaży równocześnie. Zasada jest w tym przypadku prosta: im więcej różnorodnych interfejsów komunikacyjnych, tym lepiej. Zapewnia to bowiem elastyczne aranżowanie rozwiązania systemowego w firmie oraz łatwiejsze rozbudowywanie o dodatkowe urządzenia w przyszłości.

Jakie porty występują w kasach fiskalnych?

Jest kilka standardowych portów komunikacyjnych, które można spotkać w produkowanych dziś kasach fiskalnych. Najpopularniejsze złącza to RS-232 oraz USB. Niekiedy występują oddzielnie, innym razem urządzenie rejestrujące posiada obydwa. Różna może być także ich liczba w konkretnym modelu. Porty RS-232 oraz USB pozwalają na współpracę z większością elementów systemu sprzedaży.

W kasach określanych mianem „średniego segmentu” oraz „systemowych” stosowany jest także port Ethernet. Kiedy warto zdecydować się na urządzenie z takim interfejsem? Przede wszystkim w sytuacji, gdy zależy nam na tym, aby kasa fiskalna funkcjonowała w sieci LAN. Innymi słowy, to rozwiązanie dla rozbudowanego systemu, gdyż zapewnia płynną wymianę danych z komputerem stacjonarnym, laptopem lub terminalem komputerowym.

Bezprzewodowa wymiana danych

Postęp technologiczny sprawił, że obecnie do przesyłania danych wcale nie trzeba wykorzystywać kabli transmisyjnych. Podstawowym atutem bezprzewodowej wymiany danych, którą oferują współczesne kasy fiskalne, jest wygodniejsza praca na stanowisku sprzedaży. Czasami trudno przecenić mniej poskręcanych kabli oraz łatwość przenoszenia urządzenia rejestrującego z miejsca na miejsce.

Bezprzewodowe interfejsy komunikacyjne występują w najbardziej zaawansowanych technologicznie modelach. Jeżeli chodzi o sam standard wymiany danych, najczęściej jest to moduł Bluetooth, Wi-Fi lub modem 3G. Niekiedy przedsiębiorca może również wybrać, jaki interfejs bezprzewodowy zostanie zastosowany w jego kasie fiskalnej (np. w Posnet Revo).

Znaczenie portów i modułów komunikacyjnych

Przy wyborze urządzenia rejestrującego zawsze warto zwrócić uwagę na to, jakie porty i moduły komunikacyjne obsługują poszczególne modele. Zwłaszcza wtedy, gdy podatnik planuje wdrożenie rozbudowanego rozwiązania systemowego, w skład którego wejdzie wiele elementów peryferyjnych. W niektórych sytuacjach można też myśleć perspektywicznie. Przykładowo: nawet jeśli dziś kasa będzie współpracowała tylko z wagą elektroniczną, niewykluczone, że w przyszłości wystąpi konieczność zastosowania czytnika kodów kreskowych oraz terminala płatniczego. Większa liczba różnorodnych interfejsów komunikacyjnych zagwarantuje wtedy bezproblemowe rozbudowanie systemu.

3 thoughts on “Jak kasy fiskalne komunikują się ze światem?

 • 16 stycznia, 2016 o 5:59 pm
  Permalink

  myślałem że to będzie tekst o przejęciu władzy nad światem

  serio

  Odpowiedz
 • 27 stycznia, 2016 o 9:14 am
  Permalink

  Świetny poradnik. Dzięki!

  Odpowiedz
 • 6 kwietnia, 2016 o 5:56 pm
  Permalink

  dotąd sądziłem, że sento lan e wygrywa pod względem interfejsów ale, oto pojawiła się kasa ergo która umożliwia dokupowanie opcji połączeń bezprzewodowych w trakcie prowadzenia działalności, co przyznam, jest dość ciekawe

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *