Wybory przedsiębiorców, dotyczące wdrażania w firmach różnych urządzeń elektronicznych, powinny być podyktowane potrzebami konkretnych działalności gospodarczych. I nie chodzi tu wyłącznie o typowe technologie sprzedaży, służące do obsługiwania klientów. Także w przypadku urządzeń działających na zapleczu czy w magazynie, np. drukarek etykiet, warto podejmować świadome decyzje zakupowe. Wówczas taka inwestycja zawsze okaże się bardziej opłacalna.
Co sprawdzić na początku poszukiwań?
Szukanie odpowiedniej drukarki etykiet najlepiej zacząć od ustalenia, jakiego rodzaju urządzenie jest niezbędne w konkretnym przedsiębiorstwie. Przedsiębiorca spotka się bowiem na rynku z podziałem dostępnych modeli na różne kategorie. W większości przypadków służą one uporządkowaniu produkowanych obecnie drukarek etykiet i są łatwe do rozszyfrowania ? Co za tym idzie, w ofertach dostawców znajdziemy zarówno urządzenia typowo „biurowe”, jaki modele półprzemysłowe oraz przemysłowe. Określenia te wskazują przede wszystkim na typowe zastosowanie drukarek, jak również często na ich funkcjonalność (mniejszą bądź większą). Co więcej, zazwyczaj modele biurowe są bardziej kompaktowe od półprzemysłowych i przemysłowych. Nie zawsze oczywiście gabaryty takich urządzeń mają znaczenie, ale niektórzy przedsiębiorcy mogą chcieć uwzględnić ten aspekt.
Dane dotyczące wydruku etykiet
Po wyborze odpowiedniego rodzaju drukarki etykiet, przychodzi czas na poszukiwanie właściwego modelu. W każdej kategorii znajdziemy wiele urządzeń, więc należy po prostu zapoznać się z ich parametrami oraz porównać specyfikacje techniczne bądź opisy. Pytanie jednak, na które cechy drukarki etykiet zwrócić szczególną uwagę? Istotne okazują się na pewno parametry mechanizmu drukującego. A może to być zarówno technologia termiczna, jak i termotransferowa (niekiedy występują one równocześnie). Ponadto, znaczenie mają również rozdzielczość i szybkość pracy, rodzaj obsługiwanych materiałów eksploatacyjnych (oraz łatwość ich montażu) czy treści umieszczane na etykietach (grafiki, teksty, kody kreskowe). Warto też sprawdzić liczbę dostępnych do skonfigurowania formatów wydruku. Część urządzeń obsługuje tylko odgórnie zdefiniowane wzory etykiet, podczas gdy inne zapewniają większą dowolność, czyli zaprogramowanie dodatkowych szablonów.
Sposób współpracy z komputerem
Zarządzanie pracą drukarki etykiet wymaga zazwyczaj podłączenia takiego urządzenia do komputera. Wtedy można m.in. w prosty sposób skonfigurować zawartość poszczególnych wydruków – w przystosowanym do tego oprogramowaniu. Kluczową kwestią jest jednak wspomniana wcześniej komunikacja z firmowym komputerem. W przypadku większości drukarek etykiet odbywa się ona przy zastosowaniu portów komunikacyjnych, m.in. RS-232, USB, Ethernet lub Centronics. Co więcej, bardziej zaawansowane modele posiadają też interfejsy do bezprzewodowej wymiany danych, np. moduły Bluetooth bądź Wi-Fi.
Przy wyborze właściwego urządzenia warto też niekiedy zwrócić uwagę na jego producenta. Dobrym rozwiązaniem będzie np. drukarka etykiet marki Zebra lub TSC. Modele uznanych producentów są zazwyczaj mniej podatne na awarie oraz łatwiejsze w obsłudze.
czegoś podobnego szukałem, dzięki!