Kiedy będzie można kupować kasy fiskalne online?

Wiemy już, jakie są wymogi techniczne dla kas fiskalnych online. Regulacje w tej sprawie zostały opublikowane 22 czerwca 2018 roku, a weszły w życie 2 tygodnie później, czyli na początku lipca. Teraz już producenci technologii sprzedaży, którzy działają na polskim rynku, mogą zacząć tworzenie i wprowadzanie na rynek takich urządzeń. Czy to jednak oznacza, że wiemy już, kiedy kasy online trafią do ofert dystrybutorów?

Co nowego zaoferują urządzenia online?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 28 maja 2018 roku, wszystkie urządzenia fiskalne online będą się komunikowały z Centralnym Repozytorium Kas. Połączenie tego typu ma przebiegać w sposób automatyczny, bez udziału użytkownika, i polegać przede wszystkim na transmisji danych do CRK. Przesyłane informacje będą dotyczyły różnych kwestii, związanych z obsługą kasy rejestrującej. Do CRK na pewno trafią dane dotyczące wykonanych przeglądów technicznych czy ewidencjonowanych transakcji sprzedaży.

Oprócz komunikacji z Centralnym Repozytorium Kas, standardową funkcją urządzenia online będzie współpraca z terminalem płatniczym. W tym przypadku połączenie ma przebiegać w oparciu o ujednolicony protokół komunikacyjny. Ponadto, trzecią ważną nowością, możliwą do wprowadzenia za sprawą kas online, będzie e-paragon. Zrealizowanie takiego dowodu sprzedaży okaże się konieczne wtedy, gdy konsument wyrazi chęć otrzymania nie tylko papierowego, ale także cyfrowego dokumentu z urządzenia fiskalnego.

Produkcja i homologacje kas nowego typu

Wstępne założenia systemu fiskalizacji online były już znane 2 lata temu. Dlaczego w takim razie dotychczas producenci nie tworzyli takich urządzeń rejestrujących? Ponieważ nie było odpowiednich przepisów w tej sprawie, definiujących jednoznacznie wymogi techniczne dla kas online. Innymi słowy, publikacja oficjalnego Rozporządzenia, a nie projektu, była niezbędna do rozpoczęcia produkcji modeli nowego typu.

Pojawienie się warunków i kryteriów technicznych nie oznacza jednak, że wiemy już, kiedy kasy fiskalne online trafią do sprzedaży. Trzeba też wziąć pod uwagę, iż w porównaniu z dzisiejszymi technologiami dla handlu i usług, nowe urządzenia będą zdecydowanie nowocześniejsze. A to z kolei może wpłynąć na dłuższy czas ich produkcji, testowania oraz wprowadzania na rynek. Ponadto, kasy fiskalne online będą oczywiście musiały otrzymać homologacje prezesa Głównego Urzędu Miar. I trudno przewidywać, jak długo potrwa wydawanie decyzji w sprawie tych modeli.

Potrzeba jeszcze nowelizacji ustawy VAT

Przy omawianiu terminu pojawienia się kas online na rynku fiskalnym warto też przypomnieć, że stosowanie takich urządzeń będzie możliwe dopiero po znowelizowaniu ustawy o podatku od towarów i usług. Obecnie w polskim porządku prawnym nie ma bowiem zapisów mówiących o rejestrowaniu obrotu za pomocą omawianych tu modeli. Dodatkowo, w ustawie VAT mają się przecież pojawić zapisy dotyczące Centralnego Repozytorium Kas. A bez tego narzędzia teleinformatycznego nie da się w ogóle uruchomić systemu fiskalizacji online. Natomiast nowelizacja ustawy VAT ma wejść w życie 1 października 2018 roku. I niewykluczone, że dopiero po tej dacie na rynek trafią pierwsze kasy online.

Komentarz do “Kiedy będzie można kupować kasy fiskalne online?

  • 7 sierpnia, 2018 o 1:02 pm
    Permalink

    a wiec wiadomo ze jeszcze nie wiadomo 😛 tak jakby ten wielki moment nadejścia kas online miał może nie nastąpić 😛 a terminy wymian itd. coraz bliżej…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *