Jakie reguły rządzą realizacją raportów fiskalnych?

Jednym z głównych zadań przedsiębiorcy stosującego kasę lub drukarkę rejestrującą jest wystawianie i wydawanie klientom paragonów przy każdej dokonanej transakcji. Ale oczywiście to nie jedyny rodzaj wydruków, z jakim podatnik ma do czynienia. Inne przykłady to kopie tych dokumentów (w przypadku urządzenia z tradycyjną formą ich zapisu) czy też raporty fiskalne, które nie tylko należy przechowywać, ale również w odpowiedni sposób realizować. Na czym to konkretnie polega?

Istotna rola raportów fiskalnych

Zgodnie z funkcjonującymi przepisami, do obowiązków przedsiębiorcy, który musi prowadzić sprzedaż z użyciem urządzenia rejestrującego, należy m.in. regularne, prawidłowe wykonywanie stosownych raportów fiskalnych. Pod określeniem „stosownych” kryją się 2 konkretne typy wydruków: raporty dobowe i raporty miesięczne. Dlaczego to takie ważne? Sprawa jest dość oczywista: ponieważ odgrywają one istotną rolę, jeśli chodzi o ogólną dokumentację z prowadzonej ewidencji obrotu. Innymi słowy, one także potwierdzają w oczach organów skarbowych, że przedsiębiorca rejestruje sprzedaż zgodnie z prawem i odprowadza podatki. Same raporty zaś, o których mowa, szczegółowo informują właśnie o uzyskanym obrocie (i należnej od niego kwocie VAT) w jasno określonym czasie.

Wykonywanie raportów dobowych

Zacznijmy od pierwszego rodzaju wydruków. Dokumenty te przedstawiają dokładne dane o obrocie uzyskanym w granicach konkretnej doby pracy. W związku z tym zwykle raporty te wykonuje się na koniec dnia, gdy dochodzi już do zamknięcia sprzedaży. Ale nie jest to jedyna opcja. W przypadku, gdy np. zapomnimy o wspomnianym wydruku, możemy go zrealizować dnia następnego. Jest tylko jeden warunek: musi się to odbyć przed zrealizowaniem pierwszej transakcji z nową datą. W innym wypadku dojdzie do błędu w dokumentacji. Warto też wspomnieć, że raport z dnia, w którym nie doszło do ani jednej sprzedaży, ma wartość zero w szerszej dokumentacji, zatem nie trzeba go wykonywać.

Wykonywanie raportów miesięcznych

Opis poprzedniego typu dokumentów sugeruje już, jaki charakter posiada ten drugi rodzaj. Tak, w tym przypadku chodzi o raporty zawierające dokładne informacje o obrocie i podatku VAT, jakie wynikły z ewidencji w konkretnym miesiącu. I jak nietrudno się domyślić – rządzą się one nieco innymi zasadami. Dokument musi zostać zrealizowany nie później, niż 25 dnia miesiąca następującego po tym, który ma znaleźć się na wydruku (ani też nie wcześniej niż po upływie miesiąca, który ma zostać zraportowany). I analogicznie do poprzedniej sytuacji, jeśli w ciągu konkretnego miesiąca przedsiębiorca nie zarejestruje ani jednej transakcji (co jest przypadkiem raczej rzadszym, niż częstszym), to nie musi z niego robić raportów. W innych przypadkach jednak brak stosownych wydruków lub ich błędna realizacja oznacza przekroczenie przepisów i może rzutować na obraz prowadzonej ewidencji obrotu.

Komentarz do “Jakie reguły rządzą realizacją raportów fiskalnych?

  • 25 października, 2018 o 1:57 pm
    Permalink

    no ale jak już się zapomniało tak konkretnie o raporcie dobowym (nie wykonało się go też dnia następnego), to jest to druzgocący problem, którego nie da się odkręcić? :/

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *