Współczesny przedsiębiorca z pewnością nie może narzekać na wybór technologii sprzedaży. Dzisiejszy rynek oferuje wiele kas i drukarek fiskalnych, różniących się parametrami użytkowymi, konstrukcją i funkcjonalnością. Ale jedna rzecz łączy wszystkie modele – zanim zaczniemy z któregokolwiek korzystać, musimy go wpierw poprawnie zarejestrować. Procedura instalacyjna jest jasno określona i obowiązkowa – co nie oznacza, że skomplikowana. Na czym konkretnie polega?
W rzeczywistości, cały ten proces dzieli się na kilka konkretnych etapów. Ich właściwa realizacja jest warunkiem poprawnego prowadzenia działalności handlowej – ale i nie tylko. To także szansa na skorzystanie z ulgi przysługującej za zakup pierwszego urządzenia fiskalnego, która może wynieść nawet 90 % wydanej kwoty, lecz nie więcej, niż 700 zł. W wielu przypadkach będzie to oznaczało znaczne obniżenie tego kosztu, a czasem i uzyskanie technologii sprzedaży niemalże za darmo. A zatem, co zrobić, aby za jednym zamachem zrealizować te wszystkie cele?
Najpierw – zgłoszenie przedinstalacyjne…
…czyli stosowne, pisemne powiadomienie, które musi dotrzeć do właściwego Urzędu Skarbowego nie później, niż 1 dzień przed datą rozpoczęcia pracy z urządzeniem fiskalnym. To, czy dostarczymy je osobiście, czy listownie, zależy od naszej decyzji. Ważne jednak, aby dokument zawierał istotne informacje, takie jak imię i nazwisku (lub nazwa) podatnika, NIP podatnika, planowana liczba urządzeń oraz adresy miejsc, w których mają zostać zainstalowane, a także termin samej instalacji.
Później – fiskalizacja…
…którą może wykonać jedynie uprawniony serwisant (zazwyczaj pochodzący z firmy odpowiedzialnej za sprzedaż naszego urządzenia). Czynność ta jest kluczowa dla całego procesu instalacyjnego. Polega na jednorazowym, nieodwracalnym przestawieniu funkcjonowania kasy bądź drukarki z trybu szkoleniowego na tryb fiskalny. Od tej pory wszystkie poczynione na urządzeniu działania są zapisywane i stanowią dokumentację prowadzonej ewidencji. Dlatego lepiej wykorzystać czas, gdy wybrany przez nas model pracuje w trybie szkoleniowym, by swobodnie, bez obaw, nauczyć się obsługi tego urządzenia. Po skończonej fiskalizacji możemy ruszyć ze sprzedażą oraz wystawianiem pierwszych paragonów.
Na koniec – zgłoszenie poinstalacyjne…
…co oznacza pisemne zawiadomienie Urzędu Skarbowego o przeprowadzonej fiskalizacji urządzenia rejestrującego (podobne zgłoszenie czyni serwis odpowiedzialny za to zadanie). Tym razem dokument musi dotrzeć na miejsce nie później, niż 7 dni od wykonania tej kluczowej czynności. Niemniej, sposoby dostarczenia pisma są takie same, jak w etapie pierwszym (jeśli postanowimy zrobić to listownie, liczyć się będzie data widniejąca na stemplu pocztowym). W rezultacie, otrzymamy numer ewidencyjny, który należy nanieść na obudowę urządzenia fiskalnego – w widocznym miejscu, za pomocą naklejki lub niezmywalnego markera. I tu kończy się procedura instalacyjna.
a co jeśli z jakiś względów zaginie zgłoszenie w trakcie przesyłki?