Co 2 lata zatwierdzane są nowe przepisy w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Za przygotowanie Rozporządzenia, które szczegółowo zdefiniuje te zagadnienia, odpowiedzialne jest Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Natomiast najnowsze regulacje w tej materii pojawiły się pod koniec 2017 roku. I spowodowały one, że część podatników straciła prawo do korzystania z jakichkolwiek zwolnień z obowiązku stosowania urządzeń fiskalnych.
Niezależnie od wysokości obrotu
Katalog czynności, przy wykonywaniu których trzeba korzystać z kasy fiskalnej bez względu na wysokość osiąganego obrotu, nie jest żadną nowością. Lista tego typu była już obecna w poprzednich Rozporządzeniach Ministra Finansów. Znajdowały się na niej m.in. usługi kosmetyczne, fryzjerskie, prawnicze, medyczne czy w zakresie naprawy pojazdów samochodowych oraz wymiany opon lub kół. W najnowszych przepisach zdecydowano się jednak na rozszerzenie omawianego katalogu. Jakiego rodzaju działalności pojawiły się dodatkowo na liście?
Po pierwsze, aktualnie zwolnienia podmiotowe czy przedmiotowe nie obowiązują w przypadku świadczenia usług wstępu na przedstawienia cyrkowe, dyskoteki, sale taneczne oraz do wesołych miasteczek i parków rozrywki. Po drugie, niezależnie od wysokości osiąganego obrotu, z urządzenia rejestrującego muszą teraz korzystać właściciele kantorów, w których obsługuje się klientów indywidualnych. Z tego obowiązku zostały wyłączone jedynie banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.
Nowe przepisy nie sprawiły oczywiście, że wspomniane działalności muszą z dnia na dzień zainstalować urządzenia fiskalne. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów przewiduje, iż firmy reprezentujące „nowe grupy” zyskają czas na wdrożenie kas rejestrujących najpóźniej do 31 marca 2018 roku. Zostały im już więc niecałe 2 miesiące.
Zasady dotyczące obliczania limitu obrotu
Istnieje jeszcze jedna sytuacja, w przypadku której przedsiębiorca musi zacząć korzystać z urządzenia do rejestrowania sprzedaży. Mowa oczywiście o przekroczeniu rocznego limitu obrotu, wynoszącego od kilku lat 20 000 zł. Nowe Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów podtrzymało w mocy wspomnianą kwotę. W przepisach nie zmieniła się również zasada, która nakazuje obliczanie limitu obrotu w proporcji do liczby dni prowadzenia handlu w danym roku obrachunkowym. Innymi słowy, kwota 20 000 zł nie będzie dotyczyła np. podatnika rozpoczynającego sprzedaż 1 marca czy 31 kwietnia. W takich okolicznościach trzeba indywidualnie obliczyć limit, po przekroczeniu którego wystąpi obowiązek wdrożenia kasy w firmie.
Szkoda, że ta kwestia zwolnień „nie idzie” w drugą stronę 😉