Kto musi dziś korzystać z kas fiskalnych?

Pytanie, które pojawiło się w tytule, zadaje sobie wielu polskich podatników. Nie jest bowiem tak, że kasę rejestrującą musi posiadać każda firma… Równocześnie jednak, funkcjonujące aktualnie przepisy zobowiązują do tego szerokie grono przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz klientów indywidualnych. Warto omówić to zagadnienie w bardziej szczegółowy sposób.

Znajomość przepisów to podstawa!

Zacznijmy od rzeczy kluczowej, czyli od przepisów, które precyzyjnie definiują konieczność używania urządzeń fiskalnych. Na chwilę obecną jest to Rozporządzenie Ministra Finansów z 4 listopada 2014 roku – w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. We wspomnianym akcie prawnym możemy znaleźć 3 kluczowe informacje. Po pierwsze, listę czynności, przy wykonywaniu których trzeba korzystać z kasy niezależnie od wysokości obrotu. Są to zarówno poszczególne usługi świadczone na rzecz osób fizycznych, jak i dostawa konkretnych towarów. Po drugie, przepisy dotyczące limitu obrotu. Po trzecie, załącznik zawierający zestawienie czynności zwolnionych z konieczności używania urządzeń rejestrujących.

Kto musi bezwzględnie korzystać z kasy?

Aktualnie lista czynności, które zobowiązują do stosowania kasy rejestrującej bez względu na wysokość obrotu, zawiera naprawdę różne pozycje. Można tam znaleźć m.in. usługi kosmetyczne, fryzjerskie, prawnicze, gastronomiczne oraz związane z naprawą samochodów, wymianą opon lub kół, opieką medyczną czy też dostawą perfum i wód toaletowych. Poza tym, na żadne zwolnienia z obowiązku używania urządzeń fiskalnych nie mogą liczyć podatnicy, którzy zajmują się sprzedażą alkoholu, wyrobów tytoniowych oraz biżuterii z metali szlachetnych bądź z ich udziałem. Pełna lista tych czynności znajduje się w Rozporządzeniu MF z 4 listopada 2014 roku.

Jak oblicza się limit obrotu?

Pojęcie „rocznego limitu obrotu”, po przekroczeniu którego trzeba zacząć korzystać z urządzenia fiskalnego, już od jakiegoś czasu funkcjonuje w polskich przepisach. Na przestrzeni lat zmieniała się jedynie konkretna kwota graniczna. Obecnie wynosi ona 20 000 zł. Należy jednak zaznaczyć, wspomniany limit dotyczy tych przedsiębiorstw, w których obsługa klientów indywidualnych rozpoczęła się 1 stycznia. W pozostałym przypadkach, kwotę graniczną trzeba obliczać proporcjonalnie do liczby dni sprzedażowych w danym roku obrachunkowym.

Warto również odpowiedzieć na pytanie, co się dzieje po przekroczeniu limitu. Zasada jest tutaj dosyć prosta – podatnik musi zacząć używać kasy najpóźniej od pierwszego dnia trzeciego miesiąca, licząc od miesiąca, w którym przekroczył obowiązującą go kwotę.

 

Omówione powyżej przepisy weszły w życie 1 stycznia 2015 roku i mają funkcjonować do 31 grudnia 2016 roku.

Komentarz do “Kto musi dziś korzystać z kas fiskalnych?

  • 2 października, 2016 o 12:43 pm
    Permalink

    no właśnie, jeszcze kilka lat temu mógłbym się obejść bez takiej kasy, ale dziś… cóż, trzeba to trzeba :/

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *